Börek ile Börekçi nereye yürümeli

         Türk Dil Kurumu sözlüğünde, Börek; “Açılmış hamurun veya yufkanın arasına, peynir, kıyma, ıspanak vb. konularak çeşitli biçimlerde pişirilen hamur işi”, Börekçi ise, “Börek yapan veya satan kimse” olarak tanımlanmakta.

        

         Günümüzde Börekçi tarafından genellikle tepsiden porsiyon veya teraziden talebe bağlı miktar olarak tartılarak müşteriye sunulan Börek, geleneksel sunum ve servisin ötesinde gelecekte mutlaka müşteri talep ve trendlerine paralel reçetelerini ve menülerini yatay ve dikey derinleştirerek yeniden yorumlamalı.

        

         Ağırlıklı kıymalı ve peynirli tüketilen Böreğin reçeteleri ve porsiyonları mutlaka diyetisyenlerle iş birliği yapılarak eşlikçileri ile birlikte lezzet kadar sağlık odaklı da gözden geçirilmeli ve müşteriye bilgi desteği olabildiğince tüketim öncesi sunulabilmeli.

 

         Farklı gelir ve kültür gruplarına göre ürün reçeteleri ve sunumları az da olsa menülerde bulundurulmalı. (Örneğin yüksek gelirli bir müşteriye çok daha fazla kıymalı ve çok daha az hamurlu ürün, birkaç çeşit börekten azar azar tek tabakta ara öğünlük paylaşımlık gibi.)

 

         Börekçi vitrinlerinde ağırlıklı yemek sonrası tüketilen pasta gibi destek ürünlerinin yerini veya en azından belirli bir kısmını yüksek kaliteli ve tercihen mevsimindeki ürünlerden reçeteleri oluşturulan, al-git içinde uygun zeytinyağlı ve salatalar almalı.

 

         Börekçi içecek menüleri, öğünlerin taleplerine paralel mutlaka çay ve yanında güçlü kahve seçenekleri ile birlikte mevsim meyvelerinden yapılandırılmış, günlük paketlenmiş, olabildiğince doğal içecekleri ve karışımları kapsamalı.

 

         Günün farklı saatlerine ve farklı hedef kitlelerine göre değişen fiyatlı, ambalajlı ve içerikli (et, sebze, süt ürünleri…vs.) ürünler veya öğünlere paralel avantajlı eşleştirme menüleri oluşturmalı.

 

         Börekçi işletmeleri; lavabo ve tuvaletleri olabildiğince en üst seviyede özellikle de kadının ve çocuğun kendini mutlu hissedeceği şekilde yapılandırılmalı ve günün hemen her saatinde hijyeni korumalı ve arıca da yüksek hızlı ücretsiz wi-fi hizmetini de barındırmalı. Sebepten bağımsız bir araya gelen insanlara sürdürülebilir yüksek profilli hizmetleri verebilmeli.

 

         Börekçi sosyal medya kullanımını; lokasyon ve hedef kitle odaklı, müşteri yeni ürün ile kampanya…vs gibi bilgilendirme ve müşteri talebi yaratma odaklı kurgulamalı. Mutlaka periyodik ve dönemsel performansları izlemeli.

 

         Kendi içinde örgütlenme sürecini geçtiğimiz yıllarda başlatan Börekçiler, mutlaka işveren ve işçi eğitimlerini ihtiyaca paralel içerik ve sıklıkta planlamalı, gerçekleştirmeli ve ayrıca da mesleki bilgi arttırıcı seyahatleri belli dönemlerde olabildiğince gerçekleştirmeli.

         Özet ile Börekçi; değişen ve çeşitlenen tüketici taleplerini dikkate alarak ürünlerinden sunumlarına, işletmelerinden bilgi ve becerilerine kendilerini ve kurumlarını geliştirmeye odaklamalı, öncelikli gündemlerini diğer bir ifade ile yollarını “sürdürülebilir gelişim” olarak belirlemeli. 

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.