RESTORAN için doğru emlak seçimi

Öncelikle bilmeniz gerekir ki: yeme-içme mekanı için doğru yeri seçmeniz başarınızı beraberinde garanti etmeyebilir ancak yanlış yeri seçmek başarısızlığınızı getirecek en önemli faktör olacaktır.

 

Yeme-içme mekanı için yer bakmaya başladığınızda öncelikli olarak lokasyon(mevkii) belirlemeniz en doğru karar olacaktır. Belirleyeceğiniz mevkii de bulacağınız emlak içinde ödeyeceğiniz kira bedeli hedeflediğiniz cironun tercihen %10’u kadar olmalı çok zorlanırsanız da %15ini geçmemelidir. Aksi takdirde ödeyeceğiniz tutarlar iyimser bir ihtimalle sizi kısa sürede mülk sahibine çalışır hale getirir.

 

Emlak yeri seçiminde nihai karar vermeden, öncelikle pişirmenin temel ihtiyacı olan baca ve havalandırma ile ilgili mevcut yapı gözden geçirilmeli ihtiyaç var ise de gerekli düzenlemelerin yapılabilirliği ve çevre faktörleri çerçevesinde bir sorun oluşturup oluşturmayacağı araştırılarak  netleştirilmelidir.

 

İşletme salonundan veya mutfağından çıkan yatırımcı veya işletmeci adayı çoğunlukla geçmiş kazanımlarına paralel ve zaman içerisinde zihninde oluşturduğu bir konsepti hayata geçirebileceği mekan için ideal olabilecek mevkii de işletmesi için yer arar. Salon ile veya mutfak ile ilgili geçmişi olmayan yatırımcı adayı ise öncelikle doğru mevkii de emlak bulmaya odaklanır. Doğru mevkii de yer bulduğunda ise o lokasyon için doğru konsept seçeneklerini sorgulamaya ve araştırmaya konsantre olur.

 

Doğru mevkii de emlak bulunmuşsa bulunulan yerde açılacak işletme konsepti için karar vermenize katkı ve destek olacak ana unsur servisin türüdür. Yani hızlı servis mi diğer bir ifade ile ye ve git mi; yoksa ağır servis, gel, otur, zaman geçir, sohbet et, ye ve iç, sonra da git mi?

 

Tercihiniz, yapacağınız yatırımın içeriğini ve ihtiyaçlarınızın detaylarını oluşturur. Servis türü seçimi ile birlikte mutlaka kendi alanlarında uzmanlığı bulunan yeme-içme sektöründe deneyimli ve tercihen seçtiğiniz mevkii de daha önce iş yapmış yeme-içme danışmanı, yeme-içme konusunda sağlam referansları bulunan mimar ve tercihen yine sektör deneyimli endüstriyel mutfak profesyonelinden oluşan bir kadro ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bu size öğrenme maliyetine mal olur, aksi hata maliyetine girer ki bu bedel çok ağır olur....

 

Yurtdışında birçok ülkede işi yalnızca yeme-içme mekanlarının satışı ve kiralanması olan emlak ofisleri mevcut. Yine benzer şekilde tüm işleri yeme-içme mekanlarının tasarımı ve uygulaması olan mimari ofisler. Bu ofisler yatırımcının veya işletmecinin olası hata olasılıklarını azalttığı gibi işletme esnasında veya işletmeye alma aşamasında olası farkına varılabilecek birçok sorunun daha tasarım ve kurgulanma sürecinde oluşmadan ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

 

Ülkemizde o kadar ilginç yatırımcılar işletme açıyor veya yatırımlar yapılıyor ki anlamak mümkün değil. Bir restoran kuruluyor, ana amacı internetten tencere ile yemek satmak ancak internet sitesi restoran işletmeye açıldıktan dört ay sonra bile açılamıyor! Paket servis odaklı ve herhangi bir zincirle bağlantısı olmayan bir işletme açılıyor, ancak sokak arasında görünürlüğü olmadığı gibi çevresinde potansiyeli de mevcut değil. Toplu taşıma durağına çok fazla insan hareketi var diye ağır servis ile hizmet verilen bir işletme açılıyor, kısa zamanda anlaşılıyor ki orada bulunan hemen herkesin derdi, gitmek istediği yere biran önce ulaşmak, işletme maalesef kepenk indiriyor....

 

Son sözüm, lokasyon(mevkii) daima önemli, ama daima. Doğru lokasyonda uygun emlak bulmak ise hedef olmalı.

 

 

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.