RESTORAN için “konsept” neden önemli

Konsept, sihirli olmayan ancak bir restoran açılışındaki öncelikler sıralamasında hiçbir zaman ilk üçteki yeri değişmeyen büyülü sözcük. Türk Dil Kurumu sözlüğünde; kökeni Fransızca olarak ifade edilen ve 1.fel, Kavram. 2.Anlayış, görüş. 3.Tarz. 4.Düzen içeriklerine sahip konsept ‘in karşılığı.

 

İlk defa bir yeme-içme mekanı açma düşüncesine sahip yatırımcı veya yatırımcı-işletmeci ile karşılaştığımızda konsept kavramını çoğunlukla anlatmada zorlanırız. Sebebi ise sektör deneyimi olmayan kişinin gözle görülür, elle tutulur olmaktan çok tüm işletmenin adeta ruhunu belirleyecek olan bu büyülü kavramın gücünü ve kapsamını kavrayamamasıdır. Bir mekan için ideal konsept; mutlaka mimar, işletmeci ve yeme-içme danışmanı ile birlikte geliştirilmeli ve oluşturulmalıdır.

 

İşletmeci, beklentilerini ve beklentilerine ulaşmak için kaynaklarını; mimar, beklentilere ve kaynaklara paralel tasarımı ve uygulamayı; yeme-içme danışmanı ise işletmecinin beklenti ve kaynaklarına paralel, mimarın tasarım ve uygulamasının optimize edilmesini sağlar. Yeme-içme danışmanı işletme konseptini optimize etme sürecinde menü, lokasyon, hedef müşteri ve beklentileri gibi tüm işletme için kritik soruları sorar ve bu sorulara cevaplar bulur, buldurur.

 

İşletme konseptinin işletmeci ile birlikte ve mimarı destek alınarak bir  yeme-içme danışmanı tarafından tüm verilerin değerlendirilerek oluşturulması  işletmenin olası satrançtaki çoban matı olmasının önünü keser. Konsept belirlemede mutfak veya salon geçmişi bulunan kişilerden alınacak destekler tek taraflı ve çoğunlukla da işletmeyi öğrenme değil hata maliyetleriyle yorar veya yıkar.

 

Bir yatırımcı-işletmecinin yapabileceği en büyük hata konsept olmadan veya konsept belirlemeden salon veya mutfak geçmişli bir kişinin kısıtlı bilgi veya deneyimiyle ve yalnızca işletmenin ihtiyaçlarından çok az bir kısmına odaklı sözde çözümler ile yola çıkmasıdır.

 

Konsept; menü, menülerin hazırlanması ve sunumları, işletmenin girişinden içerideki dekor dahil yerleşimleri, hedef müşteri kitlesinin beklenti ve ihtiyaçlarının çözümleri ve işletmede geçireceği sürecin akışı, işletmeye ulaşımda ve işletme içindeki yönlendirmeleri, personel ve malzeme giriş ve çıkışları gibi tüm detayları ve süreçleri kapsar ve yapılandırır.

 

Sonuç; konseptinizi oluşturduğunuzda ve işletmenizi açtığınızda, rakiplerinizi gözden kaçırmayın, izleyin. Kar etmeye çalışırken oluşturduğunuz kaliteyi düşürmeyin veya dalgalandırmayın, iyileştirme odaklı işletmenizi yaşatın ve yaşayın....

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.