Alışkanlıklara...

Aksiyon filmlerinde ve kitaplarında, genellikle bir kişinin bir şekilde hayatının noktalanması istendiğinde ; kurgu, öncelikli olarak o kişinin hayatındaki alışkanlıkların tek tek belirlenmesi ve sonrasında da onlar arasından ilgiliyi istenilen sonuca taşıyacak uygun olanı üzerinde çalışılmayı, sonuç almak için ; olmazsa olmaz olarak bizlere  aktarmaktadır.

“Alışkanlık” sözcüğünün Türk Dil Kurumundaki tanımları ise 1. Bir şeye alışmış olma durumu, itiyat, huy. 2. Yakınlık, arkadaşlık, ünsiyet. 3. İç ve dış etkilerle davranışların tekrarlanması ; hep aynı biçimde gerçekleşmesi sonucu beliren, şartlanmış davranış. olarak okuyuculara aktarılmakta.

Günlük hayatlarımızda ise, alışkanlık kelimesi bizlerin ; genellikle bir olumsuzluğumuzu ifade ederken, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacak ; tıpkı limanlardaki gemileri açıklardaki dalgalardan, dalgakıranlar gibi koruyan ; sığınılacak limanları; ceza düşürücü açılımları sunan can simitleridir.

İki insan arasında yaşanan tüm ilişki türlerinde taraflar ; ifade ve eylemlerini genellikle karşılarındaki bireyin alışkanlıklarını dikkate alarak ve yaşanacakları önceden şekillendirmeye ve/veya yapılandırmaya yönelerek tanımlamaya çalışırlar.

Bu çerçevede de bireyler, farkında olarak veya olmayarak ilişkinin gerek süreçleri gerekse de sonuçları hususlarında, muhtelif beklentilerde bulunurlar. İşte ne olursa da, o arada olur.

Taraflar karşılarındaki bireye kendilerinden beklenen tepkiyi verdiklerinde, karşı taraf alışkanlıklarına bağlı ön yargılarının ne kadar doğru olduğu düşüncesini zihninde pekiştirecek ve bu tür ön yargılarının sıklığını arttırmaya devam ederek, ilgili ilişkisinden hareketle tüm ilişkilerine zaman içerisinde bu tutum ve davranışlarını taşıyacaktır...

Eğer ; taraflar karşılarındaki bireye kendilerinden beklenen tepkiyi vermezlerse, bu seferde karşı taraf sizin normal olmadığınızdan başlayarak bir çok açıdan ve düzlemden sizi önce sorgulamaya başlayacak sonrasında da muhtemelen sizinle çatışmaya başlayacaktır...

Kendimizi veya karşımızdakini alışkanlıklara alışmak veya alıştırmaktansa, tanımları daha öncesinde hiç yokmuşçasına her defasında yeniden yapabilme becerisini kazanma, doğa ile uzlaşarak huzurlu ve keyifli yaşayabilmenin sırrıdır derim yıllarımın tortusuyla...

 

Alıştırmak mı?

 

Alışkanlıklarına,

Alıştırmaktansa beni,

Alışkanlıklarıma,

Alıştırmaktansa seni,,

Tepkilerini ve tepkilerimi,

Taşıyalım tepkisizliklere...

 

Uzakdoğu savaş sanatları,

“Fiziksel egzersizler,

Fiziksel anılar üretir.” Der.

Savaşmak için doğrudur,

Onun içindir ki,

Karateye başlayan talebeye,

Yüzlerce,

Araba camı sildirirler,

Kata çizmeyi,

Cam silerken,

Öğrensin diye...

 

Ama

Ya uzlaşarak,

Yaşamı yaşamak için,

Ezber beklentiyi,

Tekrar !

Refleksleri yönlendirmeyi,

Yaşam ise,

Yaşanmaktan öte,

Sığ bir kap suda,

Okyanusu yargılamayı,

Gerektirmez mi?

  

Güldürmek istemiyorsan,

Sahibine kendini,

Ne bugün,

Ne de yarın,

Ne kendini,

Ne de karşındakini ,

Üç günlük dünyayı,

Birkaç dakikalık birikiminle,

Asla !

Ne tanımla,

Ne de tanımlamaya doğru,

Yol aldırmaya çalışma...

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.