Atalet kavramı ve kapsamı

Yapmamız gereken bir işi, yapmamız gerektiği zamanda, yapmamız gereken yerde ve yapmamız gerektiği gibi yapmamamıza “ atalet ” diyoruz. İşin mutlaka yapılması gerektiğini biliriz. Yaparsak neler kazanacağımızı da biliriz. Yapmamakla neler kaybettiğimizi de biliriz. O işi yapmaya başlarsak nasıl yapabileceğimizi de bilmekteyizdir. Ancak yine de yapmamaktayızdır.

Ataletin içeriğinde durağanlık, gaflet ve delalet, erteleme eğilimleri, mazeret bulma ve tembellikten oluşan bir duygusal karışım vardır. Atalet; bir kişilik özelliği değil, duygu durumudur. Doğru yöntemlerle çok kısa süre içerisinde değiştirilebilir. Eylem yeteneğinin ve sorun çözme becerisinin zayıflamasına neden olduğu için atalet; sorunların birikmesine, kangrenleşmesine ve çözümsüzlüğüne neden olur.

Hangi hallerde atalete düşeriz ?

Yaptığımızı anlamlı bulmuyorsak, yaptığımızı yararlı bulmuyorsak, kendimize bir şey kazandırmayacağını düşünüyorsak, oyunun kurallarını adil ve hakkaniyetli bulmuyorsak, sonuca katkısını ölçülemiyorsak, başaramayacağımıza inanıyorsak atalete düşebiliriz.

Kişisel ataletimizi yaratan en yaygın nedenlerse ; tembellik, erteleme eğilimleri, mazeret bulmak, rahatlık tuzağı, amaçsızlık, motivasyonsuzluk, beklentisizlik, iç disiplin zayıflığı, öz denetim yersizliği, sorumluluk bilinci taşımamak. kadercilik, böyle gelmiş böyle gider inancı, değerlendirme hataları, davranışlarının muhtemel sonuçlarını düşünmeme, ekonomik yetersizlikler, ekonomik bunalımlar, kötümserlik, negatif düşünme ve pasiflik kültürü, alınganlık, kısa vadeli düşünme, uzun vadeli plan yapmama olarak sıralanabilir.

En sık görülen kişisel ataletlerimiz neler diye birlikte bir düşünsek ; yabancı dil öğrenmemek, spor yapmamak, sigara kullanmak, fazla kilolar, kitap okumamak ve/veya kitaplarda beğenilen yazılanları uygulamaya taşımamak, çocuklarımıza ve ailemize fazla zaman ayırmamak, para biriktirmemek, aşırı televizyon izlemek, yaptığı planlara uymamak, deprem önlemleri almamak değil mi ? 

Sadece motive edici bir konuşmayla, yapmadıklarınızı yaptırmayı istediğinizde, sadece para ile halletmeye kalktığınızda, sizden önce denenmiş davranışla, en az bir kişiyi infaz etmeden, yüreğinizden gelmeyen, tam emin olmadığınız sözler söyleyerek ya da sözler vererek, ataleti kıramayız.

Ataleti nasıl kırarız ?

Ataletin farkına varmak, adını koymak, önem ve öncelik tanımlamalarını yapmak, hareketi, tempoyu arttırmak, sürece aktif katkıda bulunmak, motivasyon amaçlı organizasyonlar yapmak, duygusal ve grupsal birliktelikleri kırmak, iç disiplin ve görev duygusunu güçlendirmek, yeniliği ve değişimi teşvik etmek, agresifliği ve rekabeti arttırmak, ataleti kendiliğinden ortadan kaldırmaz mı?

 

İmare

 

Kılavuz alev,olmalı ki :

Musluk açıldığında, gaz ateşlensin,

Şofben, ifade edebilsin kendisini ;

 

Kırmızı ışıkta, alınmalı ki,

Motor rolantiye ,

Yandığında yeşil,

Zaman yitirmeden gidebilsin,

Araç ileriye ;

 

Yola çıkarken,

Olmalı ki, nihai hedef,

Alfabeye hakimiyet,

Cevap vermeli, beklentilere bugün,

Bir tek harf ;

 

Baban terzi değildi,

Sen,

Hintli de değilsin ;

O halde,

Arama sende,

Atalet içerisinde,

Önüne gelene,

Giydirecek bir elbise .

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.