Birikimlerin kaynakları ve maliyetleri...

Yaşarken kazandığımız birikimlerimiz, çoğu zaman iki ana kaynaktan beslenir ve oluşur. Bilgi ve tecrübe.

Bilgi ; aktif bir katılım ile kazanılabileceği gibi, ayrıca ; okuyarak, dinleyerek ve/veya izleyerek, pasif bir katılımla da elde edilebilir.

Tecrübe ise ; bizzat aktif katılımımızı gerektiren ve oluşmasında bizim bir şekilde bedel ödediğimiz, kaynak tükettiğimiz bir kazanım türüdür.

Birikimlerimizden günlük yaşantımızda yararlanmak isteğimizde, başvuru kaynaklarımız ; nadiren bilgilerimiz, genellikle ve öncelikle ise tecrübelerimiz olur.

Tecrübelerimiz ; ifadesel veya eylemsel etkileşim sonrasında ki muhtemel tepki sürecinde, bize yön göstermekle birlikte, tepki geliştirme sürecinde bizlerden, olası tanımadığımız veya tanıyamadığımız değişkenleri göz ardı etmemizi isteyebilir. Bu hususta hassas ve ön yargılı olmamaya dikkat etmeliyiz.

Bir etkileşim sürecinde geliştireceğimiz tepkiye, kararda yararlanacağımız kaynak, eğer pasif katılımlarla edindiğimiz bilgilerimiz olacaksa da ; tepki geliştirmeden önce, sonuçla ilgili taahhüde veya tek seçenekli bir beklentiye girmememizde, fayda vardır.

Olası ihtiyaç duyduğumuzda veya kendisinden yararlanmaya kalktığımızda ; tecrübelerimiz, bizleri çoğu zaman ön yargılı tepki geliştirmeye ; pasif atılımla edindiğimiz bilgilerimiz ise, bizleri kestiremediğimiz veya tahmin edemediğimiz sonuca doğru ; daima yönlendirmeye hazırdırlar.

Nihai olarak, her türlü etkileşimimiz sonrasında ; bilgi ve tecrübelerimizi birlikte kullanarak geliştirebileceğimiz, ifadelerimiz veya eylemlerimizi içeren tepkilerimiz, bizlere huzurlu yaşamamızda çok büyük katkı sağlar.

Bilgi ile veya tecrübe ile veya her ikisinin birlikte değerlendirmesi ile vereceğimiz her türlü kararda ; anı içeren fotoğraflarla değil, resme verilen emek ve kaynaklarla değerlendirme yapmayı da asla göz ardı etmeyelim....

Issız bir yolda aracı bozulan sürücü; aracının yeniden çalışması ve kendisinin de yoluna devam edebilmesi için, en yakın yerleşim biriminden, bir usta getirir. Usta ; aracın motor kapağını açar ; inceler, inceler ve sonrasında da bir cıvatayı sıkıştırır ve aracı çalıştırır. Aracını çalışır durumda teslim alan araç sahibi, ustaya borcunu sorduğunda ise, ustanın söylediği rakama şaşırır ve yapılan işleme göre istenen bedelin, çok fazla olduğunu ifade eder. Usta ise ; gülümseyerek “ istediğim bedelin yüzde biri fiziki yaptığım ,diğer bir ifade ile sizin gördüğünüz iş içindir ; yüzde doksan dokuzu ise yılların birikimi ile ne yapmam gerektiğini bilmemin, size maliyeti içindir.” Der...

 

Parmak izine

 

Buzdağını,

Hiç görmeyen,

Hiç tanımayan,

Yalnızca karadaki dağı,

Bilen birisi ;

Nereden bilsin ,

Buzdağının,

Bakıldığında görünenin haricinde,

Suyun altında,

Görünenden,

Dokuz kat faza,

Kütleyi içerdiğini...

 

Ya ! okyanusu,

Hiç görmeyen,

Hiç tanımayan,

Yalnızca tatlı sudaki ,

Yaşamı bilen alabalık ;

Nereden bilsin ,

Okyanustaki balinanın,

Hacmini ve yüreğini...

   

Etkileştiğin insana,

Baktığında gördüğünle,

Yorumlamaya çalışarak,

Oluşturma !

Olası tepkilerini,

Unutma !

O da sahip,

Özün verdiği, 

Senin gibi ,

Bir parmak izine..

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.