Gülümsemeye giden yol

         Yeryüzündeki hemen tüm ülkelerde, taksiler sarı renklidir. Neden mi? Çünkü sarı, geçiciliğin ve dikkati çekiciliğin ifadesidir. O yüzden tüm dünyada, taksiler sarıdır. Dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Araba kiralama firmaları, logolarında neredeyse hep sarıyı kullanırlar. Hizmetlerinin geçici olduğunu vurgulamak ve bunu sessiz bir dille ifade etmek için.

İlk Hıristiyan topluluklarının çıkardıkları, paralar üzerine basılan koinonia sözcüğünün anlamı “kişisellik peşinde olmayan arkadaşlık” anlamındadır. Yani dostluğu ve arkadaşlığı uzun değildir, vefası yoktur. Kime geçer, kimde bulunur ise o anı onunla yaşar.

Başlangıçta ; ürün ve hizmetlerin becayişinde aracı olması için düşünülen para, maalesef günümüzde birçok insanımız için amaç haline gelmiştir. Bunu sağduyu sahibi bir ferdimizin anlaması çokta kolay değildir.

Sağduyulu bir insanoğlunun gülümsemesi için, hatırlamasında veya görmesinde faydalı olacak değerler nelerdir ? Bu soruya cevapta yardımcı olarak bilgilere birlikte bakalım.   

         Dünya nüfusunun, mevcut yaşayanlarını ve bunların olanlarını muhafaza ederek, 100 kişiye küçültebilseydik, bakın dünyamızın durumu nasıl olurmuş ?

-57 Asyalı, 21 Avrupalı, 14 Amerikalı (Kuzey, Orta, Güney) ve 8 Afrikalı.

-Bu nüfusun 52'si kadın, 48'i erkek olacakmış.

-30 beyaz, 70 beyaz olmayan,

-30 Hıristiyan, 70 Hıristiyan olmayan,

-6 insan, bütün servetin % 59'una sahip olacakmış ve bunların hepsi ABD kökenli olacakmış.

-80 insan kötü evlerde yaşayacakmış,

-70 insan okuma-yazma bilmeyecekmiş, biri ölmek üzere, biri de doğmak üzere olacakmış.

-1 insan  bilgisayar sahibi,

-1 insan da (evet, sadece 1 insan) üniversite mezunu olacakmış.

Peki ! Neleri göz ardı etmemeliyiz ? Eğer bu sabah hastalıklı değil de, sağlıklı uyanmış isek, bir hafta sonrasını göremeyecek olan bir milyon insandan daha şanslıyız. Buzdolabınızda yiyeceğimiz, üzerimizde elbisemiz ve başımızı sokup uyuyabileceğimiz bir evimiz varsa, dünyadaki insanların % 75'inden daha zenginiz. Bankada ve cüzdanımızda para varsa, dünyanın en imtiyazlı % 8'i arasındayız. Annemiz, babamız sağ ise , biz bu dünyada nâdir kişilerden birisiyiz.

Paraya ihtiyacımız yokmuş gibi çalışmak, almayı düşünmeden verebilmek ; yardımsever değil, hayırsever olmayı amaçlayarak odaklanmak, gülümsemek için inanın ki bence yeterli.

 

Neden gülümseyelim

 

Toprak kadar üretken,

Arı kadar çalışkan,

Bir tohum kadar sade,

Okuduğumuz,

Tabiat için ;

Gülümseyelim !

 

Okyanus kadar yalnız,

Ada kadar ıssız,

Bir gemi kadar kalabalık,

Solumak uğruna gösterdiğimiz,

Gayret için ;

Gülümseyelim !

 

Bulut kadar yoğun,

Rüzgar kadar sert,

Bir buz kadar soğuk,

Yaşayan,

Dört mevsim için ;

Gülümseyelim !

 

Martı kadar özgür,

Şeytan kadar sinsi,

Bir tilki kadar kurnaz,

Yaşama şansı vermediğimiz,

Kendimiz için ;

Gülümseyelim !

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.