Her gerekli, yeterli mi?

Kazanmak veya kaybetmeye bir tek açıdan odaklanmak, çoğu zaman istek ve arzularımızı elde etme sürecinde bizlere zarar verir ve gerekli olan hamlelerle, yeterli olabilecek hamleler arasında, doğru dizgili tutum ve davranışlarda bulunmamızı engeller.

         Bir şeyi elde etmek için, öncelikli olarak istemek gereklidir ; ama isterken, isteğimize uzanan yolda kaynak tüketmekse, sonuç almak için, her zaman yeterli olmasa da ; gereklidir.

Bir işi ve düşünceyi sonuç alma hedefli , yönetmek ve/veya yönlendirmek ; tecrübenin kılavuzluğunda, eldeki bilgilerin sağlıklı olarak yorumlanması ile yeterli olmasa da, mümkün olabilir. Tek başına tecrübe veya tek başına bilgi, çoğu zaman gereklidir ama yer, zaman, şartlar veya bizlerden bağımsız değişkenlerden dolayı ; ikisi bir arada olsa dahi, yeterli olmaya da bilir.

Olası bir soruya cevap aradığımızda ; mümkün olduğunca kaynaklarımız dahilinde ve öncelikle, eylemsel veya ifadesel refleks geliştirmeden önce, düşünmemiz gereklidir. Düşünme ile başlayan süreçte cevabımızı ise, yüreğimiz ve aklımızın süzgecinden geçirerek ve sonrasındaki olası muhtemel sonuçları da değerlendirerek ; sonuç odaklı yeterli içerikte olgunlaştırmamız ise, bizim istediğimiz neticeye ulaşmamızda, oldukça belirleyicidir.

Çoğu zaman bakmaktan öte, bulunduğumuz yerde görmek gereklidir ama bu da her zaman yeterli olmayabilir. Okyanusta bir teknede veya bir  gemide giderken, önümüzdeki dalgaların bize görünümü ile uçaktan bakarken ki görünümü arasındaki farkı, bir düşünün ; eminim ki, gülümseyeceksiniz...

İşimizde veya sosyal çevremizdeyse ; huzurlu ve başarılı olmak için, sevgi gereklidir ama saygı olmadan ve asgari yeterli olabilecek kadar kaynaklarımızı mutlu olma amaçlı, tüketmeden ; sağlıklı sonuç almak, mümkün değildir.

Unutmayalım ki ; su, çorba için gereklidir ; ama yeterli değildir...

Her gerekli, yeterli olmasa da ; gerekli olanlar olmadan, yeterli olanlar var mı diye sormadan da, edemiyor insan...

Nihai olarak ise ; her renkte ve tonda, soluduğumuz ve solumaktan çok daha fazlasını ifade eden, yaşadığımız sürece ; yüreğimizdeki özden, özümüzü besleyerek hayatı yaşamak ve yaşatmak ; diyebilirim ki, daima gerekli ve daima da yeterlidir...

 

Ne Yeterli

 

İnanmayacaksın belki,

Ama İnan,

Herkes istiyor istediğini ;

O, istiyor ve alıyor,

Bu, vermeden istiyor,

Şu, önce kovalıyor,

Sonra kaçıyor,

Kimi de !

Seyrederken kaçırıyor ;

 

Ya sen ?

Ne aradığını,

Niçin aradığını,

Nerede arayacağını,

Ve nasıl araman gerektiğini,

Hiç bilmeden,

Gerekli ve yeterli mi,

Sonuç alman için,

Sarf ettiğin kaynaklar ;

 

Sorarım sana :

Kendini mi,

Yoksa,

Başka birini mi,

Arıyor veya istiyorsun ?

Bilmiyor,

Veya bilmek istemiyorsan,

Karar var önce,

Kaynaklarınla kendinde ;

 

Aynada yeterli olandan,

Vazgeç !

Mutabık kal,

Camda gerekli olanla,

Ve unutma !

Özünle,

Özünü yaşaman için ,

Özün özetiyle,

Bakmaktan öte görmek varken,

Zekanla,

Girdaplarda dolaşmanın,

Olmaz faydası,

Ne sana,

Ne de başkasına.

 

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.