Kalite nerede olmalı...

Bir duygu veya düşünceyi ifade ederken yazmak diğer bir ifade ile kaleme almak ; o duygu veya düşünceyi düşünmekten veya sözle ifade etmekten çok daha fazla zihinsel çaba gerektirir.

Düşünme veya konuşma esnasında üzerinde durulmayan ifadelerimizdeki bazı belirsizlikler, yazıya döküldüğünde hemen dikkatimizi veya dikkatleri çeker.

Belli bir konuda düşünme ve konuşmadan farklı olarak yazma eylemi, bizleri önce ifadelerimizde tutarlı olmaya zorlar, sonrasında ise ifadelerimizin belleğimize daha kalıcı olarak girmesini sağlar.

Düşünmek, tabii ki olası planlama sürecinin başlangıç noktasıdır. Düşüncelerimizin bir çoğu ise, zihnimizden su yüzeyine yazı yazmışçasına hızla gelir ve geçer. Nadiren düşüncelerimizi sözle ifade eder, çok daha nadiren ise yazıya dökeriz...

Düşüncelerimizi söze dökmek, düşünmekten çok daha fazla sorumluluk ve tutarlılık gerektirir. Düşünme eylemi zihnimizde diğer bir ifade ile kendi içimizde gerçekleşir. Düşüncelerimizi söze döktüğümüzde ise asgari konuştuğumuz an içerisinde bize sorumluluk yükler. Eğer ki düşüncelerimizi söze dökemiyorsak , düşündüğümüz husus büyük olasılıkla tarafımızca ifade edilmeye ve çevremizle paylaşılmaya hazır değildir.

Düşüncelerimizi doğru zamanda, doğru yerde ve doğru insan veya insanlarla konuşmamızın nihai verimliliği çok yüksek olur.

Yazıya, eyleme veya kayıtlara geçmeyen sözde, deniz kenarında gelgitlere maruz kalan toprağa yazılan söz gibidir....

Zihinde en kalıcı etki, bir ifadeyi yazıya taşımakla sağlanır. Yazmak, her şeyden önce fikirlerimizin tutarlı, mantıklı ve uygulanabilir olup olmadığını hemen ortaya çıkarır.

Onun içindir ki ; toplam kalite yönetimi özünde yaptığını yaz, yazdığını ise yap ifadesini kapsamaktadır....

Günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerimizi biz bir yerlere yazmıyor olabiliriz ama bu bizim yaşadığımız hayattaki sorumluluklarımızı, bizlere göz ardı ettirmemelidir !

Özümüze, özümüzden dolayı duyduğumuz saygı düşüncelerimizden, sözlerimize, sözlerimizden yazdıklarımıza, yazdıklarımızdan yaşantımıza kadar tüm renk ve tonlarda yaşanmalı ve yaşatılmalıdır.

Unutmayalım ki ; güzel düşünen, güzel görür. Güzel gören güzel konuşur, güzel konuşan güzel davranır ve yaşar...

 

Ne İle Kavga Etmeli

 

Kavgaların özetini,

Anlatayım sana da,

Kavganın içeriğini anla ;

 

Mantık :

Güçlü söylevlerle,

Fiziksel rahatlamayı,

Beraberinde,

Ruhsal sıkıntıyı getiren ;

 

Duygu :

Teslimiyetinde,

Bir ömür boyu,

Esareti beraberinde getiren ;

 

İçgüdüler ise !

Tıpkı,

Susuzluğun tuzlu suyla,

Giderilmesi gibi,

Suladıkça taleplerini,

Ruhunu ve bedenini,

Bataklığa taşıyan ;

 

Bunlar,

Böyle gerçekleşiyorsa,

Nasıl kavga etmeden,

Öz ile yürümeli ?

 

Düşün anneni,

Gün içerisinde beslenirken,

Bir çok rengi,

Bir çok değeri,

Yemesine rağmen,

Seni !

Kar beyazı,

Sütle beslemesinden ;

 

Bilemiyorum !

Sözün özünde,

Kavganın özünü,

Özetleyebildim mi,

Acaba özüne..

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.