Kelimelerin ifade gücü...

         Uzun yıllar sonra, Avustralya’ya giden bir dilimci, yerlilerin bu hayvan için başka bir kelime kullandığını öğrenir. Kangroo kelimesinin ise, yerli dilindeki anlamının “seni anlamıyorum” olduğunu öğrenir ve gerçek ortaya çıkar. 

         Duygu ve düşüncelerimize, bir başka ifade ile ise hislerimize, tercüman olan kelimeler ; bizim hangi duygu ve düşüncelerimizi ifade etmek istediğimizden çok, karşımızdaki bireyin hangi şekilde algıladığıyla orantılı tepki vermesine sebep olur..

Günlük yaşantımızda ise, çoğu zaman duygu ve düşüncelerimizi, isteyerek veya istemeyerek, geçmişten gelen alışkanlıklarımızla veya o anda aklımıza gelen kelimeler ile ifade ederiz.

Oysa, ne konuşacağımızdan daha çok, neleri konuşmamız gerektiğini bilmek, bizlerin daha sonrasında telafisi mümkün olmayan, hatalar yapmamızı engeller.

Dudaklarımızdan çıkan hemen her sözcük, bir buz kütlesi gibidir. Sözcüklerimiz düşüncelerimizi ifade eder ama kendimizce. Oysa birlikte düşünmek veya birlikte nihai bir noktaya gitmek için, buz kütlesi olan kelimelerimizi bir potada, bir kapta eritmek ve onları bir ahenk içerisinde ifade etmek gerekir.          

Bir zamanlar, bir yerlerde çok öfkeli ve hırçın bir çocuk varmış.

Günün birinde babası oğluna bir torba çivi vermiş ve her sinirlendiğinde arka bahçedeki çitlere giderek oraya bir çivi çakmasını istemiş. İlk gün çocuk 51 çivi çakmış, daha sonraki günlerde çakılan çiviler gitgide azalmış. Çocuk ise zamanla öfkesine hakim olmanın arka bahçeye gidip çivi çakmaktan daha kolay olduğunu fark etmiş ve sonrasında da öfkesine hakim olmayı öğrenmiş. Gidip durumu babasına anlatmış. Babası bu defa oğlundan kendisini tutabildiği her gün için çivilerden bir tanesini sökmesini istemiş. Birkaç gün sonra çocuk babasına tüm çivilerin bittiği haberini vermiş. Babası çocuğun elinden tutmuş ve çitlerin yanına götürmüş.

Baba : -"Aferin oğlum, iyi iş becerdin ve öfkene hakim olmayı başardın."

-"Ama ; şu çitlerdeki delikleri görüyor musun? İşte o çitler, bir daha asla daha önceki halleri gibi olamayacaklar. Öfkelenip de kötü sözler söylediğinde, işte bu çitlerde gördüğün gibi, delikler açılır kalplerde." Demiş.

         Sonuçta ; alfabeye hakim olmaktan çok daha ötesini gerektiren, tepkilerimizi kelimelerle ifade edebilmek veya aktarabilmek, önce düşünmeyi gerektirmekte... 

 

Kelimeler

 

Dostlarım,

Cama benzer kelimeler,

Görmeye yardım etmediklerinde,

Engeldirler görüşe ;

 

Kupkuru topraklara düşen,

Yağmur damlaları gibi,

Mümkün olduğunca,

Yaşam vermek ve uzlaşmak için,

Seçelim kelimelerimizi ;

 

Etki veya tepkilerimizi,

Kısa veya uzun,

Olumlu veya olumsuz,

Dudaklarımızdan çıkan kelimelerle,

Aktarmak istediğimizde,

Karşımızdaki bireye,

Sakın ha,

Göz ardı etmeyelim,

İfadelerimizi ve hislerimizi,

Doğru yansıtabilmeyi ;

 

Sağduyu ile konuştukça,

Şükrederek yaşadıkça,

İnanın kalmayacaktır sahibimizce,

Dudaklarımızdan çıkıp ta,

Ödüllendirilmeyen,

Tek bir kelime

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.