Konsantrasyon...

Türk Dil Kurumu güncel Türkçe Sözlüğünde Fransızca concentration olan Konsantrasyon sözcüğünü : 1. kimyada isim olarak, bir sıvı içindeki su veya sıvı miktarı azalarak koyulaşma, derişme, yoğunlaşma. 2.Psikolojide, dikkatin sürekli olarak bir nesne veya konunun belirli bir yönü üzerinde toplanması... olarak vermekte.

Karadeniz’den gelen bir geminin kaptanı gemisini İstanbul boğazından  geçirerek Marmara denizine ulaştırmak isterse ; İstanbul Boğazının girişinden çıkışına kadar gemisini karaya oturtturmamak için gemisinin dümenini ortalama 15 defa kırması gerekir...

Profesyonel bir aşçı veya aşçı kadar olmasa da ilgili damağa lezzetli ve uygun yemek yapmasını bilen birisi ; araç, gereç ve donanım olarak ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir mutfakta yemek yapmayı istediğinde ne yapar ? Yemeği yapacak olan kişi öncelikle yapmayı istediği yemek için ihtiyaç duyacağı tüm malzemeyi mümkünse gerekli yoksa yeterli standartlarda ve miktarlarda tedarik eder. Sonrasında da üretmeyi istediği yemeğin nihai sunumuna kadar ki tüm süreç ve sürelerini beş duyu organının aktif katılımıyla yaşayarak olgunlaştırır. Özeti bilgi, emek, özveri ve konsantrasyon...

Tüm bireysel sporlarda sporcu ; beceri, yetenek, deneyim ve süreçle oluşturduğu kendi sitili ile birlikte mücadele ettiği müsabaka dalında kullanılan araç ve gereçlere hakimiyeti ölçüsünde nihai hedefine uzanan yolda sonuç alabilir.

Ancak takım sporları bireysel yeteneklerle bir takımın ortak çabaları arasında bir denge kurulmasını gerektirir. Birey ve takım psikolojisi birlikteliğinin en saf örneği bayrak koşusudur.

Dört bireysel koşucu, konsantrasyon ve işbirliği gerektirecek şekilde birbirlerine geçirmek zorunda oldukları basit bir tahta sopa sayesinde bir takıma dönüşüverirler. Bu sopa, son derece bireyci olan dört atleti ancak birlikte kazanırlarsa kendilerinin de kazanabilecekleri gerçeğine konsantre olmaya zorlar ve bireyler birlikte sonuç alırlar.

Ancak yeterince yetenekli ve becerili bir o kadar da özverili ve sonuç odaklı bir sporcu hedefe ve hedefe ulaşana kadar baş etmesi gerekenlere beyin ve vücut gücüyle konsantre olabilir...

Ayaktaysanız oturun, oturuyorsanız biraz kendinizi gevşeterek şöyle bir düşünün : “nereden nereye, hangi konsantre değerleri yaşayalım ve yaşatalım diye geldik biz bu dünyaya...”

Evet ! Varlığımıza vesile olan ve içimizde konsantre olarak var olan özümüze şükrederek gülümseyelim...   

 

Salça

 

Tek bir kök üstündeki

Bir çok daldan

Ayrı ayrı ve tek tek

Bizim kızarmaktan öte

Ege tabiri ile

Yanmış domatlar

Toplansa da

Tarlalardan..

Çekilmeden makinede

Tuzlanmadan 

Serilmeden tepside

Adananın ki gibi

Çatısız damlarda

Terk edilmeden güneşe

Hiç gelir mi ?

Süreçle ve lezzetle

Yol alıp da sofralarımıza

Bizlerin sıkı dostu

Salça olan domatesler...

 

Ben veya sen

Kendi ruhumuzu

Kendi bedenimizle

Kendimizde bire indirmeden

Birde kendimizi sadeleştirmeden

Diyalogun özündeki

Toplamı iki olan

Seni ve beni 

Taşımadan

Değerli olan değerlerle

Nihayeti bir olan

Konsantre öze...

Olası yola

Olası yoldaş olarak

Hangi mutabakatla

Nasıl bir olarak gidile.

 

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.