Mutluluğun yolu...

Çoğu insan ; fiziksel hazları yaşamak, muhtelif psikolojik doyumlara ulaşmak veya bunlara ulaşmanın yollarını aramakla bilerek veya bilmeyerek bir ömür geçirirler.

Mutluluğu ; fiziksel haz yoluyla erişilen yüksek bir canlılık duygusu ya da psikolojik bir doyum yoluyla erişilen daha güvenli ve daha tam bir benlik duygusu olarak algılayabilir, düşünebilir veya tanımlamaya çalışabilirsiniz.

Tüm bu yaklaşımların ve/veya değerlendirmelerin sizleri gerçek  mutluluğa taşıyacağını düşünmeniz veya bu doğrultuda kendinizi şartlandırmanız doğru değildir.

Bu tür faaliyetler yalnızca kişinin kendi enerjisini heba etme hususunda kaynak tükettirir. Yılların tecrübesi ile olgunlaşmış ebeveynlerinize mutluluğa uzanan yolu sorduğunuzda, sizleri asla fiziksel hazları yaşamaya veya muhtelif psikolojik doyumlara ulaşmaya yönlendirmezler.

Bu arayışlar kişiye belki zaman zaman kısa süreli hazlar ve/veya  doyumlar yaşatabilir. Fakat kişiyi, yaşadığı andan geleceğe daim ve istikrarlı olabilecek içerikte, gerçek bir mutluluğa doğru, hiçbir zaman taşımazlar...

Eskilerin deyişiyle : “Hazları doyurmaya çalışarak yaşamak, tuzlu suyla susuzluğu gidermeye benzer. Kişiye yaşam vermekten öte, kişinin yaşamını elinden alır.”

Kişinin kendi mutluluğu için gündemindeki karar vermesi gereken hususları kalbiyle ve/veya zihniyle olgunlaştırmaya çalışması doğaldır. Fakat kişinin gündeminde bulunan ve geleceğini şimdiyi yaşayarak yapılandırması gereken olası kararları için bedel ödemeyi göze alarak yönünü ve yolunu olgunlaştırması gerekir. Aksi takdirde yol ve yönde karar vermek yerine gerekçe veya gerekçeler bularak kişinin karar süreçlerini ertelemeye çalışması, doğal da doğru da değildir.

Mutluluğun yaşanacağı günün daima yarınlara odaklanması ve/veya yarınlara ertelenmesi, her günün bir sonraki güne feda ettirilmesi ve yarının düşünülmesinden hiçbir zaman şimdinin yaşanmaması, emin olun ki bireye asla fayda sağlamaz...

Değerli her şeyin gelecekte olduğunu düşünmeye alışmış bir zihnin şimdinin kıymetini anlaması veya bilmesi  diğer bir ifade ile kavraması hiç de kolay değildir...

Ne diyelim ?

“Herkesin bir hesabı olduğu kadar unutmamalı ki yaratanın da bir hesabı daima var”...

 

Anlayabilene

 

Bir nokta ile

Bir başka nokta

Arasındaki çizgiye

Doğru deniyor...

Bir elma ile

Bir başka elma

Topladığında

Bir anlam ifade ediyor... 

 

Özünden

Beslenen bir yürek

Tanımlanamıyorsa

Yaşanamıyorsa

Karar sürecinde

Adı yürek olan

Karşıdaki pompadan...

Sorarım sizlere,

Özün yürekteki

Daim ikame ettiği yeri

Nitelikten içeriğe 

Hangi kıt akıl

Nasıl algılayabile...

 

Dertsiz yüreğime

Derman aramam

Özünde,

Özümün yaşadığı yüreğimi

Pompalara sorgulatmam

Ne hekime,

Ne lokmana,

Özümdeki özden başkasına,

Teslimde olmam...

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.