Nereden başlamalı...

         Bir resim eleştirmenine yaşamın tanımını sorduklarında aldıkları cevap : yaşam silgi kullanılmadan yapılan bir resimdir olmuş.

Evet! Kimi zaman yaşamımızın fotoğraf kareleri gibi bir anını yansıtan sahnelerine takılır kalırız ve bu da bazen bizi üzer bazen ise sevindirir.Oysa vereninde alanında adresini bilenler için bu karelerin hepsi ayrı bir tat ve yaşamın kendisi ise tadların tatlısı bir aşure yumağı değil midir ?

Benim sıkça kullandığım bir deyimim vardır “Cama benzer kelimeler, görmeye yardım etmediklerinde engeldirler görüşe.”

Tıpkı bunun gibi; her insan beş duyusu ile çevresini algılasa da, geçmiş deneyim ve birikimlerimden beslenen bir bakış açısı ile farklı değerlendirmeler ile farklı sonuçlara ulaşırlar.

Kendinizi varolma sebebiniz ile değerlendirmeye aldığınızda karamsarlık ve iyimserliğin sizlere nasıl bir son, nasıl bir bakış kazandırdığını ; pozitif (olumlu) bir yaklaşımın ise sizlere bugün ve yarın neler kazandırabileceğini birlikte değerlendirelim...

Karamsar olanlar ; olayların kendiliğinden geliştiğine inanırlar ve değişimi düşünemezler.  Umutları yoktur, çözümde üretmezler. Yalnızca eleştirirler ve tehditleri ön plana çıkarırken, ne yapsak boş düşüncesini, beyin tembelliğini, ataleti ve çözümsüzlüğe yol açan  dirençsiz ve kırılgan psikolojik özelliklerine yenik düşerler. Sloganları ise: “Benden ve/veya bizden adam olmazdır.”

İyimser olanlar ; olayların geliştiği gibi yine yeni gelişmelerle kendiliğinden değişeceğine inanırlar. Umutları vardır fakat yine de çözüm üretemezler. Tehditleri küçümserler, fırsatları abartırlar. İşler nasıl olsa düzelir düşüncesi, dirençsiz ve kırılgan psikolojik özellikleri ile olayların üstesinden gelme ve başa çıkma becerileri zayıftır. Sloganları ise : “Her şey çok güzel olacaktır”

Pozitif olanların ise ; hem umutları vardır hem de çözüm üretecek enerjileri. Olayları analiz ederler ve mümkün olanın en iyisini kendileri yapmaya çalışırlar. Hem tehditlere önlem alırlar, hem de fırsatları araştırırlar. Çözümü bilgi ve beceri düzeylerini yükseltmekle, üretkenlik ve verimliliklerini artırmada görürler. Dirençli ve dinamik psikolojik özellikleri ile sorunlarla başa çıkma ve mücadele becerileri güçlüdürler. Sloganları ise : “Geleceğimi kurtarmak elimdedir.”

Sanırım şimdi sizde benim bakışımı merak ediyorsunuzdur :)

Ne dersiniz ?

Sorunuzun cevabını aşağıdaki dizelerimden almaya.....

 

Çiçeğin duası

 

Gariptir,

Kimsesizdir,

Yapayalnızdır,

Meçhule uzanan,

Tarlada ;

 

Uzanacak kolu,

Yürümesi için,

Bacakları,

Hiç olmadı ;

 

Sulanmasa,

Kuruyabilir,

Çiğnense,

Ezilir,

Su baskınında ise,

Çürüyebilirdi ;

Ama olsun !

Kıymeti yoktu bunların,

Bir tek duası vardı,

Yaradan dan :

O arı !

Bir tek ona,

Sonsuza dek,

Ona konsun .

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.