Sizinde bir adanız var mı?

Thomas COOK, bir araştırma gezisi sırasında, Atlas Okyanusu'nun ıssız bir  yerinde, milyonlarca kuşun havada çığlıklar atarak ve daireler çizerek uçtuğunu görür. Kulakları sağır edecek kadar yüksek sesle, çığlıklar atan kuşlardan, yorulanların okyanusun dev dalgalarına kendilerini atarak intihar etmekte olduklarını gözlemler ve kayıtlarına alır.

         Bu olayı yıllar boyunca birçok balıkçı görür, birçok bilim adamı araştırır. Kuş bilimciler yaptıkları araştırmalarda, göçmen kuşların farklı yönlerden gelerek, okyanusun o noktasında birleştiklerini keşfederler, ancak intihar etmelerinin nedenini çözemezler.

Yıllar süren uzun ve zorlu araştırmalar sonucunda, araştırmacılar ; bu trajik olayın yaşandığı yerde geçmişte bir ada bulunduğunu, kuşların göç yolu üzerinde bulunan bu adanın bir deprem sonucunda okyanusa gömüldüğünü nihayet keşfeder  ve sırrı çözerler.

Kuşların binlerce yıllık alışkanlıkla adanın yerini bilmekte olması, uzun ve yıpratıcı bir  yolculuktan sonra aradıkları adayı bulamayınca, yorgunluktan bitkin bedenlerini çığlık çığlığa okyanusun sularına bırakmaları, oldukça düşündürücü ve ibret verici değil mi?

Ya bizlerin...

Hemen hepimiz, yaşamımızda kendimizden veya çevremizden kaynaklanan, sorunlarla başa çıkmakta, nadiren de olsa zorlanırız.

Kahır ve lütufla var olan hayatımızın bizleri yıprattığı, yorduğu dönemlerde, bizlere bir yudum taze soluk verecek, yaşantımıza dinç olarak devam etmemizi sağlayacak, bir kapımız, bir durağımız, bir adamız var mı? 

Sınırsızca her şeyi paylaşabileceğimiz bir dost, yola birlikte çıkacak kadar güven duyduğumuz bir arkadaş, bizlere daima huzur ve mutluluk verecek bir eş, ulaşmak için uğruna yıllarımızı verebileceğimiz bir amacımız var mı ?

Gülümseyerek nereden gelip, nereye gittiğimize bir göz atmakta sanırım büyük fayda var. Ne dersiniz ?

 

Ayakkabı

 

Nedense !

Herkes gibi,

Giderken değil de,

O da dönerken,

Nereye ve neden gittiğini,

Sorguladı kendisinde :

 

Ağzımdaydı dilim,

Cebimdeydi elim,

Beynimdeydi dümenim,

Bilmediğim yola !

Kimin ve neyin uğruna,

Ben nasıl gitmişim ;

 

Unutmuş belki,

Her insan gibi,

Bizimki !

Tüm tarih boyunca,

Olduğu gibi :

 

Ayağın çalışmasından,

Hoşnut değilse el, 

Ayakkabı değil,

Baştır sorumlusu,

Elbette ki .

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.