Yolcu, yol almalı...

Üç talebe, Ağustos ayının sıcak bir gününde serinlemek için nehre girmek istemişler. Nehir kenarına geldiklerinde ise, giysilerini çıkarmışlar ve nehre uzanan bir ağaç dalına giysilerini asarak suya girmişler. Tam yüzerken, bir de bakmışlar ki çok güzel, çok alımlı ve çok büyük bir kuş gelip, o dala konuvermiş. Hemen sonrasındaysa sarsıntıyla bütün giysilerde nehre düşmüş ve akıntıya kapılıp gitmiş... Birinci talebe ; ağaç dalına konan kuşu kastederek "Çok güzel!" demiş ve izlemiş. İkinci talebe ; nehre düşen giysilerini düşünerek "Ne kötü" demiş ve nehre düşen giysilerine üzülerek dalmış gitmiş. Üçüncü talebe ise ; bir şey söylemek yerine, suya düşen elbiseleri yakalamak için hızla akıntı istikametinde yüzmeye girişmiş.

         Yaşam daima sade ve yalındır. Çoğu zaman, insanların mutlu ya da mutsuz olmaları ise ; yaşadıklarına yükledikleri anlam ile orantılı olarak geliştirdikleri ifadesel veya eylemsel tepkilerle şekillenir ve içten dışa yansıtılır.

         Aklınızı sürekli olarak “Yapacağım !” demeye eğitin ve yüreğinizdeki özden besleyin. İşte, ancak o zaman ; kendinizin, kendinizden istediğiniz veya çevrenizdeki bireylerin, sizin sağlık ve mutluluğunuz için, sizden istediği beklentileri, nasıl başaracağınızı önce düşünebilir, sonrasında ise kararlılıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Çünkü ; zekanızla çok fazla mantık yürütmek tereddüt, şaşkınlık ve şüpheyi ve zamanla da acabaları önce üretir, sonra ise çoğaltır. Sona yaklaştığınızda veya geldiğinizde ise ; irade gücünüz o kadar işlemez duruma gelir ki, herhangi bir hareket yapmakta aciz kaldığınızı anlarsınız ve kendi gündeminizi belirleme imkanını belki de bir daha bulmamak üzere kaybedersiniz...

Eckhart TOLLE ; birçoğunun “yaşamım” dediği olguyu, daha doğru bir ifade biçimi olduğuna inandığı “yaşam durumu” olarak adlandırıyor. Diğer bir ifade ile de, geçmişi, geleceği ve şimdiyi içeren “psikolojik zaman” olarak tanımlıyor.

Mevcut yaşam durumunuzun geçmişte olup bitenlerin bir sonucu olduğu doğrudur. Mevcut durumu, geleceğe odaklayarak ve şimdiye tercih ederek yaşamaksa ; sorarım, kime ve ne fayda sağlar ?

Şimdinin yaşanmadığı bir yaşam : şimdilerden oluşan bir bütünü, her şimdiyi erteleyerek çizgi kahraman gibi yaşamak, değil midir ?

Karar vermek yerine, yolda yol almaya ; oyalanılacaksa terminallerde, yolcu değil, ayakçı olmaz mıyız, kendi yaşantımızda...  

Evet, doğrular tentürdiyot gibidir ; acıtır, ama iyi gelir.

 

Uzan ve tut 

 

Her zaman,

Her yerde,

Her şartta,

Ve her defasında,

Daima değersin ;

 

Görmesem de,

Tatmasam da,

Koklamasam da,

İşitmesem de,

Dokunmasam da,

Fani duyularımla,

Daima değerimsin ;

 

Geldiğim yerde de,

Gideceğim yerde de,

Yaşadığım gündemde de,

Hep yüreğimde,

Hep yüreğimin özünde,

Özüm kadar özümdesin ;

 

Bekleme,

İzleme,

Düşünme...

Özünde ve özetle,

Oyalanarak geçirmek yerine,

Uzan ve tut,

Kendi gündemini,

Kendi özünle,

Her şimdi de.

Yaşama Dair Makaleler

İletişime Geçin

Tüm soru istek ve görüşleriniz için lütfen bana yazın.